Starý ako ľudstvo samé, íl je najbežnejší sediment v prírode. V každej oblasti sveta sa mierne odlišuje podľa toho, akou flórou a geologickým podložím sa vyznačuje prostredie. Vzniká usadzovaním a postupným rozkladom odumretých buniek živočíchov.
Íl je jemný, sypký, zemitý materiál, ktorý je možné nájsť v ílovitom podloží na povrchu alebo tesne pod zemským povrchom. Pozostáva z minerálov, ktoré vznikajú nesmierne dlhé obdobie. Jeho čiastočky sú veľmi malé a zväčša nedosahujú viac ako 2 mikrometre. Proces vzniku ílu sa nazýva postupné chemické zvetrávanie. Jeho hlavnými aktérmi sú voda, slabé kyseliny rozpustené vo vode pochádzajúce z kyslých dažďov a kyslík, ktorý oxiduje, čiže zlučuje sa s časticami prítomnými v horninách, vytvárajúc pritom rôzne druhy oxidov.
Postupom času sedimentácia ílu pokračuje a to má za následok tvorbu pevného podložia, z ktorého sa postupne vytvára minerálna vrstva. Tento proces trvá tisíce rokov, ale výsledky stoja za to. Vzniká tak prírodný materiál, ktorý má vynikajúce účinky na telo a vedeli o tom už ľudia v staroveku. Rôzne druhy ílu sa používali od nepamäti v pleťových maskách.
Oproti ostatným druhom ílu, akými sú napríklad zelený íl alebo biely íl, ružový íl sa nenaviaže na prirodzené oleje a mazy v pokožke a nevyplaví ich na povrch, kde by ich následne zmyla voda s mydlovou hmotou. Viaže na seba prevažne iba toxíny, ktoré sú pod pokožkou nepotrebné. Pri pravidelnom používaní ružový íl dokáže obmedziť vznik prebytočného mazu na pokožke, ktorý môže byť príčinou tvorby akné.
domov | ingrediencie | mydielka