Na počiatku dlhej cesty k tekutému hodvábu, celosvetovo obľúbenej kozmetickej prísade, je malé okrídlené stvorenie, domestifikovaný motýľ priadka morušová, latinsky nazývaný bombyx mori. Životný cyklus priadky morušovej, tak ako pri všetkých motýľoch, prechádza od malého vajíčka, cez húsenicu pochutnávajúcu si na listoch moruše, po kuklu, z ktorej je neskôr produkovaný hodváb.
Húsenice priadky morušovej sa 35 dní neúnavne kŕmia listami moruše a počas tohto obdobia zväčšia svoju hmotnosť až 10000 krát. Húsenice sú vtedy nesmierne citlivé a akákoľvek výraznejšia zmena teploty či dokonca hluk môžu spôsobiť, že prestanú jesť. Ak sa však všetko podarí a priadka je dostatočne nasýtená, začína ústnymi žľazami produkovať a vypúšťať okolo seba látku zvanú fibroín, ktorá predstavuje samotné hodvábne vlákno, a sericín, ktorým je toto vlákno zliepané a formované do zámotku. V pracne vyprodukovanom zámotku húsenica strávi až 16 dní ako kukla, kým sa transformuje do novej podoby a je pripravená vyhrýzť sa cez zámotok von ako motýľ.
Zámotky, ktoré ostanú po vyhryzení motýľa, sú následne uvarené vo vode a vlákno je na základe varného procesu pripravené na natáčanie. Jeden zámotok tvorí 500 až 1500 metrov dlhé vlákno, ktoré je hneď po vytočení veľmi pevné a jemné. Uvoľnené hodvábne vlákno je následne niekoľkokrát farbené, aby dosiahlo požadovanú farbu a mohla z neho byť vypracovaná hodvábna tkanina, alebo je takto čerstvé ďalej spracovávané pre kozmetické účely.
domov | ingrediencie | mydielka